
Kam na výlet



Chmarošský viadukt pri Telgárte
Chmarošský viadukt pri Telgárte je jednou z najznámejších a zaiste i najkrajších technických pamiatok na Slovensku. 113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most ako vystrihnutý z rozprávky sa nachádza na trati 173 Červená Skala - Margecany priamo pod Kráľovou hoľou a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu. Pre svoj výnimočný pôvab je obľúbeným miestom turistov i fotografov.




Prameň Hrona
Rieka Hron je druhá najdlhšia slovenská rieka. Meria 298 kilometrov a preteká iba územím Slovenska. Vlieva sa do Dunaja v obci Kamenica nad Hronom.
Hron pramení v Horehronskom podolí na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole v nadmorskej výške približne 980 m n. m.
Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Kráľova hoľa poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov ale aj Horehronie.
Pod Kráľovou hoľou pramenia rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron. Na vrchole je od roku 1960 televízny a rozhlasový vysielač.




Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie
Kaplnka sa nachádza v poli pri "poľnej" ceste medzi Pohorelou a Pohorelskou Mašou. Miesto kaplnky je nielen miestom pokoja a modlitieb, ale poskytuje aj nádherné výhľady na celé Horehronské podolie i nízkotranské hole.




Kde sa vzal názov?
Samotný názov tohto vrchu vznikol vraj na základe jednej z troch verzií. Podľa prvej je to zásluha uhorského kráľa Mateja Korvína, ktorý tu údajne v roku 1474 poľoval a na temene tohto kopca obedoval. Podľa druhej známy slovenský polyhistor Matej Bel v roku 1736 dospel k názoru, že už v roku 1241 sa tu ukrýval další uhorský kráľ - Belo IV. počas svojho úteku pred Mongolmi. Treťou alternatívou vzniku názvu vrchu je jeho dominantný vzhľad, ktorým jednoznačne "kraľuje" okolitým vrchom. Kráľova hoľa sa spája so zbojníkmi, dokonca i s najznámejším z nich - Jurajom Jánošíkom, čo však dosiaľ nebolo podložené rukolapnými historickými faktami. V súvislosti s týmito mýtmi vznikli v minulosti viaceré básne, či piesne. Spojenie Jánošíka s Kráľovou hoľou sa postupom času vžilo a niekde tu možno hľadať súvis, prečo práve ona je jedným zo slovenských národných vrchov. K prehlbovaniu tejto skutočnosti prispeli aj štúrovci, ktorí často na ňu usporadúvali, najmä v časoch výročných, hromadné výstupy, spojené s kladením vatier.







Dobšinská ľadová jaskyňa
Len 27 km na východ od Pohorelskej Maše sa nachádza jeden z klenotov prírodného svetového dedičstva UNESCO - Dobšinská ľadová jaskyňa. V porovnaní so známmimy vysokohorskými ľadovými jaskyňami Eisriesenwelt a Dachstein-Rieseneishöhle v rakúskych Alpách či rumunskú jaskyňu Scărişoara v pohorí Bihor, ktorej zaľadnená časť je vo výške 1100 až 1120 m n. m., monumentálne zaľadnenie Dobšinskej ľadovej jaskyne tisícročia pretrváva v nadmorskej výške iba 920 až 950 m.
Oficiálna stránka: www.ssj.sk
Zejmarská roklina
Jediná spristupnená tiesňava južnej strany Slovenského raja. Nachádza sa pri obci Dedinky približne 40 km východne od Pohorelskej Maše. Potok, ktorý ňou preteká vytvára niekoľkostupňovú sústavu vodopádov pomenovanú na počesť kpt.Jána Nálepku, ktorý pôsobil v osade Biele Vody ako učiteľ. Tiesňavu sprístupnili členovia Horskej služby roku 1963.
Viac informácii: www.slovenskyraj.sk